Fórum

Személyi feltételek >> Hegesztő minősítés személyi feltétele
Lapok: [1
[#8] JB válasz erre 2015-08-07 15:18:51
Az alapvető problémát abban látom, hogy a jelenlegi minősített hegesztők között sok olyan van, aki nem rendelkezik hegesztő, de még csak a *-gal jelölt a szakiránynak megfelelő más szakképesítéssel sem. Minden javaslat, amit kidolgozunk, benyújtunk, olyan legyen, aminek az idoklása egy nem feltétlenül műszaki embert (jogászt) is gondolkodásra kényszerít a témában. Mire gondolok? Nekem ugyan nincs más EU tagország feltételrendszeréről beható ismeretem, de információim szerint sehol nem támasztanak hasonlót, mint nálunk. Ezzel versenyhátrányba kerül a magyar ipar, egy más EU-s ország országban iparával szemben, mivel ott aki tud hegeszteni, az kaphat minősítést, ezzel teljesítve a szabványi követelményeket. Mindannyian tudjuk, hogy hiány van olyan hegesztőkből, akik nem csak papíron tudnak hegeszteni, hanem a valódi feladatok esetében is. Előírható bármilyen szép, kemény/puha fedelű OKJ-s, stb. bizonyítvány, sajnos ez nem jár együtt a gyakorlati tudással. Természetesen az minden cégnek saját érdeke, hogy a megfelelő elméleti képzést is biztosítsa a hegesztőinek, illetve a szükséges tűzvédelmi szakvizsga megszerzését is.
előzmény: [#7] kricsaba
[#7] kricsaba válasz erre 2015-08-04 09:42:08
A MAHEG javaslata a 17/2015. (VI.9.) NGM rendelettel módosított 21/2010. (V.14.) NFGM rendelet mellékletének pontosítására:

"A rendelet mellékletének pontosítása szükséges, amennyiben a hegesztő szakképesítés csak a hegesztő minősítését (személytanúsítását) igénylő hegesztett kötés létesítéséhez használt fémhegesztés számára kötelező. Elfogadása esetén megszüntethető a *-os jelölés, mert ehhez sem a szakiránynak megfelelő más szakképesítés, sem magasabb szintű szakirányú végzettség nem fogadható el.
Szükségesnek látjuk tovább, hogy a tevékenység meghatározásába kerüljön be a „kézi” jelző, tehát „Fémhegesztő munkák végzése meghatározott eljárással (kézi gáz-, bevont elektródás, huzalelektródás és volfrámelektródás ívhegesztéssel”).

Vélemények?
előzmény: [#6] kricsaba
[#6] kricsaba válasz erre 2015-07-31 22:41:17
Így van. A *-os kiegészítésbe bele lehetne kapaszkodni.
Az NGM-nek küldött javaslat így szólt:
"Hegesztést önállóan végezhet, aki
- betöltötte a 18. életévét, és
- a feladat elvégzésére a vonatkozó jogszabály szerint előzetes és időszakos munkaköri orvosi vizsgálat alapján alkalmas, és
- államilag elismert, hegesztésre jogosító képesítéssel (OKJ) és/vagy
- érvényes, akkreditált személytanúsító szervezet által kiállított, elméleti vizsgát is tartalmazó, a vonatkozó szabványok szerinti minősítő bizonyítvánnyal vagy nemzetközi IW/IWP képesítéssel, valamint
- tűzvédelmi szakvizsgával rendelkezik."
Össze kell állítanunk azokat az OKJ-képzéseket, amelyek hegesztésre jogosítanak. Ezt kellene az NGM-mel elismertetni, mert a rendelet idézett szövege valójában egy gumiszabály...
előzmény: [#5] Köber József
[#5] Köber József válasz erre 2015-07-31 17:12:18
Én úgy olvasom, hogy a17/2015. kiegészíti a 10/2010. rendeletet, ami szerint :

(2) A rendelet mellékletében * jelöléssel ellátott tevékenységek esetén a rendeletben meghatározott szakképesítés helyett elfogadható a szakiránynak megfelelő más szakképesítés, illetve a magasabb szintű szakirányú végzettség is.

Ez pedig szerintem azt jelenti, hogy a szerkezeti lakatos, csőszerelő, krosszéria lakatos stb. de még a hegesztő szakmérnök is hegeszthet.



[#4] kricsaba válasz erre 2015-07-28 11:27:46
Elfogadva ezt az érvelést, akkor abba a problémába ütközünk, hogy nem csak a "hegesztő" szakmunkások tanulnak meg hegeszteni, hanem egy sor más szakma is (szerkezeti lakatos, csőszerelő stb., stb.). Azért az ebbe a körbe tartozóknak nem kellene újabb (hegesztő) szakmát letenniük. Márpedig a 17/2015 NGM rendelet szerint kéne...
előzmény: [#2] kricsaba
[#3] kricsaba válasz erre 2015-07-22 09:36:03
A probléma megértéséhez tudni kell, hogy
- a hegesztők minősítését alapvetően a hegesztett szerkezetek gyártásához alkalmazott minőségirányítási rendszer (leánykori nevén "üzemalkalmasság") auditálása során kell igazolni, amelynek során ellenőrzik azok érvényességét is;
- hegesztő minősítést hazánkban lehet szerezni alaposan felkészítő (elméleti vizsgát is előíró), "minősített" képzőhelyen, de lehet csupán a szabványban meghatározott próbák sikeres meghegesztésével is, sőt (a szabvány erre is lehetőséget ad) bizonyos feltételek teljesülése esetén a hegesztési felelős saját maga is felügyelheti a minősítésre jogosító hegesztési próbát (persze ez csak ott érvényes, ahol kiadták);
- végül a minőségirányítási rendszer auditja során elfogadható bármely akkreditált személytanúsító szervezet által kiállított minősítő bizonyítvány (ez nem csak a hazai, hanem a külföldön szerzett minősítések miatt is fontos).
Ez az oka, hogy általánosságban nem jelenthető ki: a hegesztő minősítő bizonyítvány (tekintet nélkül megszerzésének körülményeire) alkalmas annak igazolására, hogy a hegesztő elfogadható módon felkészült a hegesztés biztonságos, egészséget nem veszélyeztető alkalmazására, aminek pedig a HBSz szempontjából szükséges az igazolása.
előzmény: [#1] kricsaba


----------------------------------------------------------
Moderátor által szerkesztve: 2015-07-22 09:38:17
[#2] kricsaba válasz erre 2015-07-22 07:15:29
Egy neve elhallgatását kérő hozzászóló szerint:
"Van egy jogszabály, amelyik meghatározza, hogy milyen végzettség kell a hegesztőnek. Ez megszerezhető szakmunkásképzőben és OKJ képzésen is. Ha a cégnek van pénze a minősítésre, akkor iskolázza már be az OKJ-s hegesztő képzésre is a dolgozóját, az állam még támogatást is ad hozzá.
Az igaz, hogy ilyen végzettség nélkül is tudhat valaki hegeszteni, de ez van a jogszabályokban, ezt illene betartani.

Az érintettek (minősített, de képzetlen hegesztők) számára olyan lehetőséget látok fairnek, hogy tegyenek OKJ-s hegesztővizsgát csak a vizsgadíj megfizetésével. Ha sikerül, akkor megkapja az OKJ-s bizonyítványt, ha nem sikerül, akkor el kell végeznie a képzést."
[#1] kricsaba válasz erre 2015-07-22 07:13:06
A 17/2015 (VI.9.) NGM rendelet melléklete alapján "fémhegesztő munkák végzése meghatározott eljárással (gáz, ív, fogyóelektródás ív stb.)" megnevezésű tevékenység csak "hegesztő", "bevont elektródás kézi ívhegesztő", "fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő" és "gázhegesztő" OKJ szerinti szakmunkás képzettséggel megengedett.
Az MSZ EN ISO 9606 sorozat szerint szerzett hegesztő minősítésnek azonban a szabvány szerint nem feltétele a hegesztő szakképesítés (vagy a magyar rendszer szerinti rész-szakképesítés), ezért számos minősített hegesztőt alkalmaznak az iparban, akiknek nincs hegesztő szakmunkás bizonyítványok.
Mi lehet a megoldás?